Prikaz nasprotnih dejstev: Postojnska jama - bankomat za davčne manevre Marjana Batagelja

Od Marjana Batagelja in družbe Postojnska jama smo v zvezi s prispevkom "Postojnska jama - bankomat za davčne manevre Marjana Batagelja" prejeli zahtevo za objavo prikaza nasprotnih dejstev. Objavljamo ga v celoti, kot smo ga prejeli.

Avtor: Uredništvo
sreda, 30. 10. 2024, 13:25


190-batagelj
Prvi mož Postojnske jame Marjan Batagelj
Stana Zavadlav

Članek nepravilno navaja, da Marjanu Batagelju grozi, da bo moral plačati dodatni davek, ki naj bi znašal pet milijonov evrov »neplačanega davka« in da bo moral še prepričati davčne inšpektorje, da deleža v svojem podjetju ni prodal zato, da bi plačal manj davka. V podjetju Batagel&Co. se je namreč že januarja 2024 zaključil davčni inšpekcijski nadzor, katerega predmet je bil tudi odkup lastnega deleža. Davčni nadzor je potrdil, da odkup lastnega deleža ni bil del drugega, širšega pravnega konstrukta (umetne sheme), ki bi kot celota lahko služila kakršnemu koli nedovoljenemu davčnemu izogibanju, kar tudi pomeni, da Marjanu in Katji Batagelj iz naslova odkupa lastnega deleža ne bo potrebno plačati dodatnega davka.

Ne drži, da je družba Postojnska jama bankomat za davčne manevre Marjana Batagelja. Članek pravilno navaja, da je lastništvo družbe Postojnska jama v 75 % lasti družbe Batagel&Co. in 25 % lasti Občine Postojna – v točno takem razmerju pa se posledično delijo tudi dividende. Sklepi o delitvi dividend so se sprejemali na skupščinah družbe in so bili v štirinajstih letih vselej, razen enkrat, soglasno sprejeti.

V štirinajstih letih, odkar je družba Batagel & Co. skupaj z Občino Postojna kupila družbo Turizem Kras (danes Postojnska jama) je bilo tako Občini Postojna izplačanih skoraj 9,5 milijonov evrov dividend. Skupaj s koncesijsko dajatvijo, nadomestilom za uporabo stavbnih zemljišč, turistično takso in prispevkom iz naslova najemne pogodbe za Predjamski grad se je vseh izplačil nabralo za dobrih 31,5 milijonov evrov, kar predstavlja v zadnjih letih več kot 10% letnega občinskega proračuna. Pred tem, v času lastništva Istrabenza, je Občina Postojna dobila zgolj slabih 4,4 milijonov evrov, kar je več kot sedemkrat manj.

Ne drži, da družba Batagel&Co. ni imela denarja za odkup lastnega deleža. Družba Batagel&Co. je bila ustanovljena leta 1990 kot ena prvih zasebnih gospodarskih družb v Sloveniji. V vseh letih je delovala dobičkonosno in je izrazito kapitalsko ustrezna. Lastnika si v več kot tridesetih letih dela nista izplačala niti evra dobička. Vse dobičke je družba Batagel&Co. vlagala v posel in zato je danes organizirana kot holding. V svojem portfelju ima finančne in nefinančne naložbe. Dejstvo je, da dober gospodar denarja ne drži na računu, pač pa ga premišljeno vlaga, da ga lahko po potrebi sprosti z odprodajo finančnih ali nefinančnih naložb. Ključni denarni tok je bil tako ob odkupu lastnega deleža ustvarjen tudi z odprodajo finančnih naložb.

Ne drži navedba, da je družba Postojnska jama v času lastništva družbe Batagel&Co. drastično podražila vstopnino. Višina vstopnine za Postojnsko jamo spada v globalnem merilu v srednji cenovni razred cene ogledov svetovnih znamenitosti. Ob nakupu družbe, pred štirinajstimi leti, je bila vstopnina 22,00 evrov, danes pa znaša 29,90 evrov, kar predstavlja podražitev za dobrih 35%. V istem obdobju je bil povprečni indeks rasti cen vseh življenjskih potrebščin natanko 135 %, inflacija pa v tem obdobju do konca septembra 134,8 %. Zaključiti je, da je bila rast cene vstopnic zgolj usklajena z rastjo inflacije in ne gre za nikakršne drastične podražitve. Nasprotno, glede na rast povprečne plače v Sloveniji, ki se je z 1.494,00 evrov v letu 2010 povečala na 2.354,00 evrov v letu 2024, kar predstavlja 158 % rast, lahko sklepamo, da smo cenovno bolj dostopni za slovenskega gosta, ki lahko v določenih obdobjih Postojnsko jamo obišče po posebej ugodni ceni. Konkretno, prav v času krompirjevih počitnic, bo štiričlanska družina za obisk odštela zgolj 59,90 evrov.

Ne drži, da je družba Postojnska jama v letu 2023 plačala vsega dva milijona evrov koncesijske dajatve (koncesnine) in ne tri milijone evrov, kolikor ji nalaga koncesijska pogodba. Avtorja članka od plačane koncesnine napačno odštevata znesek investicij v državno jamsko infrastrukturo. Predmet koncesije je namreč izključno naravna vrednota Postojnskajama skupaj z vso jamsko infrastrukturo, ki je v državni lasti, ne pa tudi hoteli, restavracije, blagajne, trgovine, zemljišča ob Postojnski jami, Jamski dvorec, parkirišča, Modrijanova domačija, razstavni paviljon, sanitarije in vsi ostali pripadajoči objekti Parka Postojnska jama. Vse te nepremičnine in premičnine so last družbe Postojnska jama d.d. Vsa jamska infrastruktura v Postojnski jami, kot na primer poti, električna razsvetljava, objekt v jami, nizkonapetostno omrežje, je v državni lasti. Država skladno s programom vlaganj, ki ga vsako leto posebej potrdi Odbor za koncesijo in Vlada RS, del sredstev iz koncesnine, ki smo jo tudi lani plačali v višini tri milijone evrov, vloži v ohranjanje in posodabljanje jamske infrastrukture. Torej ne drži, da je plačana koncesnina znašala dva milijona evrov, ampak so bili skladno s koncesijsko pogodbo plačani trije milijoni evrov, od tega je en milijon evrov država vložila v svojo, jamsko infrastrukturo.

Ne držijo tudi navedbe članka, ki jih avtorja navajata kot zanimivost v zvezi z nakupom Ravbarjevega gradu. Družba Larix Invest je bila do pripojitve k družbi Batagel&Co. v njeni 100% lasti. Že samo ime družbe nakazuje, da se je ukvarjala z investicijami, med katerimi je bil tudi nakup kompleksa Ravbarjevega gradu. Kompleks je sestavljen iz zemljišč, zelenih površin, dveh poslovnih objektov in stanovanjskega objekta. Katja Dolenc Batagelj je na podlagi cenitve odkupila zgolj stanovanjski objekt s pripadajočim zemljiščem, preostanek pa je ostal v lasti podjetja. Del kupnine je poravnala z bančnim kreditom, del je vplačala v gotovini.

Ta kupoprodaja je bila prav tako predmet inšpekcijskega davčnega pregleda, ugotovljenih nepravilnosti ni bilo. Res pa je, da smo družbo Postojnska jama iz propadajočega podjetja razvili v enega najuspešnejših turističnih podjetij v regiji z nadpovprečnimi plačami zaposlenih, ki izplačuje maksimalni regres, trinajsto plačo in stimulacije za uspešne in predane sodelavce. Dobičke poleg tega vlagamo v investicije in razvoj, hkrati pa družba izplačuje tudi dividende – med drugim manjšinskemu lastniku, Občini Postojna, ki ji prav te dividende in drugi prihodki iz uspešnega poslovanja Postojnske jame omogočajo uresničevanje družbeno odgovornih nalog.

In nenazadnje. Samo v prvih devetih mesecih letošnjega leta smo vplačali 2,8 milijonov evrov davka na dodano vrednost. Torej smo tudi v tem pogledu eden večjih turističnih »izvoznikov« davka. In res je tudi, da se za dobrimi in uspešnimi podjetji vedno kadi.

Marjan Batagelj,

predsednik upravnega odbora

in

Postojnska jama d.d.